Prawdy i mity na temat żywności GMO
Na całym świecie już od wielu lat spożywana jest żywność uzyskana dzięki inżynierii genetycznej. Choć nie udowodniono naukowo poważnych konsekwencji żywienia się ulepszonymi w laboratorium produktami, wciąż GMO budzi wiele kontrowersji. Co warto wiedzieć o roślinach poddanych transgenezie i czy mamy czego się obawiać?
Po co naukowcy zaczęli modyfikować genotypy roślin?
Ludzka populacja zwiększa się z roku na rok i coraz większym wyzwaniem jest odpowiedzenie na zapotrzebowanie związane z konsumpcją. W największym skrócie prace nad GMO rozpoczęto po to, by rozwiązać problem głodu w poszczególnych częściach świata, a tym samym zapobiec podobnym klęskom w przyszłości na masową skalę. Transgeneza – zmiana konkretnego genu na pozyskany od innego organizmu – pozwala uzyskać lub udoskonalić właściwości rośliny, na przykład uodpornić ją na herbicydy i pestycydy, zabezpieczyć przed szkodnikami lub warunkami atmosferycznymi, a także zwiększyć wydajność upraw. Dzięki inżynierii genetycznej rośliny dojrzewają szybciej, są większe, bardziej odporne i mają dłuższą datę przydatności, dzięki czemu rolnictwo jest w stanie zaspokoić potrzeby konsumpcyjne populacji.
Szanse związane z inżynierią genetyczną w rolnictwie
Transgeneza pozwala nadać roślinom nowe właściwości, na przykład wzbogacić w nich zawartość witamin. Przykładem jest modyfikowany genetycznie ryż dostępny na Filipinach – jego genotyp został zmodyfikowany tak, by wytwarzał beta-karoten – witaminę, której niedobór jest bardzo powszechnym problemem w tej części świata. Ludzkość musi mierzyć się z wieloma innymi wyzwaniami, takimi jak susza, a co za tym idzie – głód. GMO, zwiększając wydajność upraw rolnych, staje się zatem rozwiązaniem pozwalającym odpowiedzieć na zwiększające się zapotrzebowanie na żywność.
Zagrożenia wynikające z ingerencji w geny roślin i zwierząt
Odsuwając na bok kwestie światopoglądowe, GMO stanowi ogromną szansę dla ludzkości, która musi radzić sobie z coraz większym zapotrzebowaniem na pożywienie. Wiąże się to jednak z pewnymi zagrożeniami, które wciąż nie są do końca jasne. Według badań prowadzonych w różnych ośrodkach na całym świecie żywność modyfikowana genetycznie nie niesie poważnych zagrożeń dla życia i zdrowia, choć może być źródłem nowych alergenów. Popularnym obecnie nurtem w rolnictwie jest odejście od GMO, czyli stosowanie tradycyjnych, naturalnych metod upraw, których plony są oznaczone specjalnymi certyfikatami. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowego odżywiania? A może chcesz skorzystać z jednego z naszych programów żywieniowych? Poznaj pełną ofertę Fitpapu i wybierz najlepszą dietę pudełkową dla siebie. Zapraszamy!