Cheat meal – co to takiego? Czy warto go stosować?
Przejście na dietę redukcyjną zawsze wiąże się nie tylko z przygotowaniem indywidualnego planu żywieniowego, ale przede wszystkim jego przestrzeganiem. Zmiana nawyków dotyczących codziennych posiłków wymaga jednak dużej samodyscypliny i walki z chęcią powrotu do ulubionych, lecz niedozwolonych potraw. Niekiedy bardzo trudno powstrzymać się od drobnego oszustwa w postaci jednorazowego zjedzenia wysokokalorycznego dania lub przekąski, ale nie oznacza to, że cała dieta pójdzie wówczas na marne. Przeciwnie, taki cheat meal często może okazać się pomocny w procesie odchudzania.
Czym jest cheat meal?
Cheat meal (ang. “oszukany posiłek”) to posiłek składający się z produktów wykluczonych ze stosowanej diety – może mieć on dowolną postać, od słodkiego brownie po apetycznego burgera. Praktycznie każdy, kto próbuje zmienić swoje nawyki żywieniowe w celu zrzucenia zbędnych kilogramów, w pewnym momencie nabiera ochoty na zjedzenie czegoś zakazanego o większej liczbie kalorii, zwłaszcza jeśli takie produkty stanowiły istotny element dotychczasowego jadłospisu. Na szczęście jednak cheat meal nie niweczy starań, by zredukować masę ciała – oszukany posiłek bywa wręcz ważną częścią diety, motywując do dalszego odchudzania, a nawet przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej.
Wpływ cheat mealu na odchudzanie
Stosowanie diety redukcyjnej po pewnym czasie może stać się przyczyną stresu wynikającego z ograniczeń żywieniowych, który z kolei powoduje obniżenie motywacji. Cheat meal pozwala na poprawę samopoczucia, niekiedy stanowiąc też swoistą nagrodę za starania, ale przede wszystkim może pomagać w redukcji masy ciała. W trakcie odchudzania pojawia się bowiem etap zatrzymania, podczas którego procesy metaboliczne zwalniają, co wynika to z przyzwyczajania się organizmu do niższej liczby otrzymywanych kalorii. Wysokokaloryczny cheat meal przełamuje efekt plateau, pobudzając metabolizm do działania – to rezultat podniesienia poziomu leptyny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości, a także obniżenia ilości greliny informującej mózg o odczuwaniu głodu.
Jak prawidłowo wprowadzić cheat meal do diety odchudzającej?
Cheat meal nierzadko stanowi nieocenioną pomoc dla osób na diecie odchudzającej, ale kluczowe znaczenie ma umiar – oszukany posiłek można jeść maksymalnie raz w tygodniu, najlepiej w środku dnia, by dać organizmowi czas na spalenie nadprogramowych kalorii (ich ilość nie może przekroczyć 1000). Minimalny okres stosowania diety redukcyjnej przed wprowadzeniem cheat mealu wynosi zaś 3 tygodnie. W szczególności jednak nie wolno zapomnieć o tym, że jest to jednorazowy posiłek, który nie powinien zmienić się w cały dzień jedzenia wysokokalorycznych dań.