Wpływ przetworzonej żywności na zdrowie
Słysząc o żywności przetworzonej, często myślimy o niezdrowych produktach, które nie mają w sobie zbyt wielu wartości odżywczych, a wręcz mogą niekorzystnie wpływać na organizm, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. W rzeczywistości właściwie każdy z nas na co dzień dokonuje przetwarzania półproduktów spożywczych, przygotowując je do spożycia, np. podczas smażenia lub pieczenia. Niektóre produkty dostępne w sklepach są jednak poddawane tak wielu procesom technologicznym, że nie dostarczają nam właściwie żadnych niezbędnych substancji, zaś ich częste spożywanie może przyczyniać się do powstawania poważnych chorób.
Czym jest żywność wysokoprzetworzona?
Przetwarzanie żywności może mieć różną postać, od smażenia po mrożenie bądź kiszenie – nie zawsze jest więc ono szkodliwe. Produkty powszechnie dostępne w sklepach często przechodzą jednak przez bardzo wiele wyspecjalizowanych procesów przetwórczych, co skutkuje utratą przez nie zdecydowanej większości substancji odżywczych. Wówczas mówimy o żywności wysokoprzetworzonej, a niekiedy nawet ultraprzetworzonej – zawiera ona przede wszystkim duże ilości cukru, soli, kalorii, niskiej jakości tłuszczów oraz substancji chemicznych – głównie konserwantów i barwników.
Przetworzone produkty przyczyną groźnych chorób
Jakie produkty należą do wysokoprzetworzonych, a tym samym szkodliwych dla zdrowia? Chodzi głównie o rozmaite słodycze, napoje gazowane, słone przekąski, tanie przetwory mięsne, dania gotowe, a także potrawy typu fast food, lecz procesom technologicznym podlega też wiele innych artykułów spożywczych. Spożywane regularnie, zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia, otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, problemów jelitowych czy reakcji alergicznych. Do szczególnie powszechnych, szkodliwych substancji dodawanych do żywności należą głównie glutaminian sodu, benzoesan sodu, karagen, kwas fosforowy, azotyn potasu oraz aspartam.
Jak unikać żywności wysokoprzetworzonej na co dzień?
Żywność wysokoprzetworzona jest obecna w jadłospisie niemal każdego z nas – w sklepach spożywczych czy supermarketach trudno się na nią nie natknąć. Jednorazowe zjedzenie produktu o niekorzystnym składzie nie powinno pogorszyć stanu zdrowia, ale ważne, by znacząco ograniczyć ich rolę w diecie, a najlepiej całkowicie je wyeliminować. Doskonałym pomysłem będzie więc czytanie etykiet i postawienie na żywność świeżą lub niskoprzetworzoną albo zdecydowanie się na catering pudełkowy, który w Fitpapu proponujemy Klientom z Tychów, Katowic oraz pobliskich miast.